Головна
Каталог
image/svg+xml 0
Корзина
image/svg+xml 0
Обране
Більше

Раціон для гризунів: що потрібно знати про збалансовану їжу

Милі пухнасті гризуни, яких тримають у якості домашніх улюбленців, мають власні потреби у поживних речовинах. Тому дуже важливим фактором для їхнього здоровʼя є харчування. У статті розглянемо, чим годувати кроликів, хомʼяків та інших тваринок.

Головні фактори збалансованого харчування

Різні види гризунів мають свої потреби у зернових, овочах і фруктах. Деяким такі продукти й узагалі шкідливі – на це слід зважати. Тваринки обовʼязково повинні мати постійний доступ до свіжої води. Поїлку слід мити та замінювати воду щодня.

Хомʼяки

У природі вони є всеїдними, тому в раціоні повинні бути як зернові, так і невеликі порції білка. Основу харчування складають готові зернові суміші з додаванням сушених овочів та фруктів. Раз або двічі на тиждень хомʼякові можна дати:

  • шматочок вареного яйця;

  • трохи сиру;

  • крихту вареного мʼяса.

Обовʼязковим елементом харчування є тверда їжа. Насіння, зерна, гілочки дерев допомагають сточувати зуби, які ростуть у них постійно. Категорично не можна давати хомякам солодке, смажене, цитрусові або продукти з високим вмістом кислот чи солі. Пшеницю, овес, ячмінь, просо, гречку, кукурудзу дозволено у невеликих кількостях, насіння гарбуза й соняшника – у міру, бо жирне.

Якщо харчування різноманітне, додаткові вітаміни не потрібні. Але при зниженому імунітеті або линьці можна додавати мультивітаміни у краплях. Як ласощі підійдуть маленькі шматочки яблука, моркви, горіха (раз на тиждень), родзинки (дуже обережно).

Щури

Щури, на відміну від інших гризунів, мають добре розвинений апетит і потребують різноманітного раціону. Це всеїдні тварини, які добре переносять:

  • зернові суміші (овес, просо, пшениця, ячмінь, рис, гречка);

  • варені овочі;

  • фрукти, зелень;

  • продукти, багаті на білок: яйця, сир, мʼясо.

Раціон повинен бути збалансованим за жирами – уникайте жирного мʼяса, ковбас, солодощів. Для щурів корисні спеціальні готові суміші, що містять потрібні мікроелементи, але при цьому не слід забувати про свіжі продукти. Не можна годувати щурів людською їжею зі столу!

Щурам корисні комплекси з вітамінами групи B, а також вітамін D і E. Якщо раціон різноманітний – вітаміни можна давати курсами. Аби побалувати пацючка, запропонуйте шматочок банана, груші, вареного яйця, сиру, натуральний йогурт без цукру. Давайте маленькими порціями, 1-2 рази на тиждень.

Шиншили

Ці гризуни мають дуже чутливу травну систему, тому їхнє харчування повинно бути простим й одноманітним. Основою щоденного раціону є якісне сіно. Додатково можна давати спеціальні гранули для шиншил. Будь-які фрукти, соковиті овочі або зелень слід вводити дуже обережно і тільки в сушеному вигляді, щоб не викликати здуття чи діареї. Зернові також обмежуйте у раціоні – давайте овес, ячмінь, просо у дуже невеликих кількостях. Надзвичайно важливо забезпечити шиншилі доступ до твердих предметів для сточування зубів, адже в них вони ростуть усе життя.

Шиншилам потрібні жиророзчинні вітаміни A, D, E , особливо в період линьки чи стресу і тільки після консультації з ветеринаром. Раз на тиждень можна дати ласощі: сушену моркву чи яблуко, трохи. Є і спеціальні натуральні ласощі (травʼяні подушечки, гранули з кульбаби, мʼяти тощо).

Кролики

Виключно травоїдні тварини з надзвичайно чутливою системою травлення. Базовим і незамінним елементом у раціоні є сіно, яке повинно бути в клітці постійно. Воно не лише дає волокна для правильної роботи кишківника, а й сприяє сточуванню зубів. Гранульований корм для кролів є додатковим джерелом поживних речовин, але не повинен замінювати сіно.

Зелені продукти (листя петрушки, кульбаби, кропива) і овочі (морква, кабачок, броколі) можна давати в обмеженій кількості, поступово привчаючи тварину, якщо вона раніше їх не їла. Не варто включати до раціону капусту, бобові, солодке, хліб або молочні продукти. Зернові кроликам дають обмежено – не більше 2 чайних ложок на день.

При повноцінному харчуванні з сіном, зеленню та якісними гранулами додаткові вітаміни не потрібні. Але у період линьки або ослаблення можна давати вітаміни C, E та комплекси для кроликів. Час від часу давайте кролю ласощі:

  • сушені яблука, морква;

  • стебла петрушки;

  • мʼята, кульбаба;

  • деревʼяні палички з кори.

Морські свинки

Як і кролики, є травоїдними, але з однією важливою особливістю – їхній організм не здатен синтезувати вітамін С, тому цей вітамін потрібно обовʼязково додавати з їжею. Основу харчування повинно становити сіно. У раціон також мають входити гранули для морських свинок із вітаміном С і щоденна порція свіжих овочів:

  • червоний перець;

  • морква;

  • зелень.

Фрукти слід давати дуже обмежено, бо надлишок цукру негативно впливає на здоровʼя свинки. Їм заборонено вживати капусту, картоплю, будь-які солодощі або продукти з підвищеною кислотністю.

Зернові морським свинкам дають дуже обмежено. Просо, овес – у мікродозах. Обовʼязково додавати вітамін С щодня. Найкраще – з корму, але можна також у формі крапель у воду або таблеток.

Як ласощі підійдуть червоний перець, огірок, морква, яблуко у свіжому вигляді, сушені трави, палички з сіна / овочевих гранул. Не давайте солодощі та корми для інших тварин.

Як уникнути ожиріння та стоматологічних проблем у гризунів

Слід постійно контролювати кількість і якість корму. Надмірні порції призводять до зайвої ваги. Головним джерелом поживних речовин мають бути збалансовані суміші та свіже сіно (для травоїдних).

Регулярне забезпечення твердою їжею (наприклад, гілочками фруктових дерев, спеціальними паличками чи гранулами) допомагає гризунам сточувати зуби, що ростуть протягом усього життя. Недостатність такої їжі веде до переростання зубів, травм слизової, проблем з прийомом їжі.

Також важливо забезпечити гризунам достатню рухову активність. Просторе житло, коліщатко й інші іграшки сприяють нормальному обміну речовин і запобігають набору зайвої ваги. Регулярні огляди ветеринара допоможуть вчасно помітити перші ознаки проблем із зубами або вагою, скоригувати раціон або умови утримання.